Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос поведоха с 1:0 победи срещу Фенербахче в четвъртфиналните плейофи на Евролигата по баскетбол за мъже. Олимпиакос надделя над турския гранд със 79:68 (19:21, 18:14, 26:16, 16:17) като домакин в Гърция в първата среща от серията, в която ще се играе до три успеха от пет възможни мача. Победителят ще се класира за Финалната четворка на турнира в Каунас, Литва в края на май.

Вторият двубой от серията ще се проведе в петък, 28 април, от 21:30 часа отново в Атина. Третата среща е насрочена за 3 май в Истанбул. Там ще се играе и евентуалният четвърти мач на 5 май, а при равенство 2:2, петият двубой ще се състои на гръцка земя на 9 май.

Спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков отново бе на висота за своя Олимпиакос. Везенков започна в титулярния състав и завърши като най-резултатен за успеха. Националът реализира 19 точки, 6 борби и 3 асистенции за 28 минути игра. Осем минути преди края на двубоя той получи удар в челюстта и повече не се върна на терена.

Двата състава изиграха оспорван двубой, като особено през първото полувреме гостите затрудниха максимално шампиона в редовния сезон на Евролигата и показаха, че няма да се предадат лесно в серията. Фенербахче направи по-добра първа четвърт и поведе с 21:19 след началните 10 минути, но Олимпиакос навакса до почивката и излезе напред в резултата при 37:35. Везенков натрупа 10 точки и 4 борби за първото полувреме.

Последва по-силна трета част за домакините, след която те се откъснаха с 63:51, а до края удържаха опитите на турския гранд да се доближи отново и да опита обрат.

От съотборниците на Александър Везенков Айзея Канън отбеляза 18 точки, Шакил МакКисик добави 11 точки, а Мустафа Фал се отчете с 9 точки, 5 борби и 3 асистенции.

За Фенербахче Джонатан Мотли се включи с 15 точки, 7 борби и 2 асистенции, а Марко Гудурич завърши с 12 точки, 5 борби и 6 асистенции.

В друга среща от вечерта Барселона победи литовския Жалгирис 91:69 (25:13, 23:18, 18:22, 25:16) като домакин в Испания и също поведе с 1:0 успеха в четвъртфиналните плейофи.

Каталунският гранд имаше превъзходство през целия мач, като водеше с 48:31 на почивката и с 66:53 преди последните 10 минути.

Турският национал Сертач Шанлъ бе най-резултатен за домакините със 17 точки и 5 борби, а 15 точки и 4 борби добави Никола Миротич. За гостите от Жалгирис с 14 точки се отчете Игнас Браздейкис.

И в тази серия следващият двубой ще се играе на 28 април, отново в Барселона.