Спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков и неговите съотборници от гръцкия Олимпиакос ще се противопоставят на завършилия на осмо място в редовния сезон Фенербахче (Турция) в четвъртфиналните плейофи на Евролигата по баскетбол за мъже.

В сериите се играе до три победи от пет възможни мача, а Олимпиакос, който спечели редовния сезон в турнира, има домакинско предимство и ще посрещне съперника си в първите две срещи.

Везенков и съотборниците му ще бъдат домакини на Фенербахче на 26 и 28 април, а третият двубой ще се играе на 3 май в Истанбул. Ако се стигне до четвърти и пети мач, то те ще се проведат съответно на 5 май в Турция и на 9 или 10 май в Гърция.

Останалите три четвъртфинални двойки противопоставят втория Барселона (Испания) срещу седмия Жалгирис (Литва), третия Реал Мадрид (Испания) срещу шестия Партизан (Сърбия) и четвъртия Монако (Франция) срещу петия Макаби Тел Авив (Израел), като първите мачове в сериите са на 25 и 26 април.

В среща от последния, 34-и кръг на баскетболната Евролига Байерн Мюнхен отстъпи в Германия пред Жалгирис с 80:83 (18:19, 20:15, 9:17, 33:32) и така литовците си осигуриха седмо място в редовния сезон и класиране за плейофите с актив 19-15, изхвърляйки от топ 8 испанския Баскония. Лукас Лекавичиус бе най-резултатен с 20 точки и 2 асистенции за гостите от Каунас. Именно в литовския град през май ще се проведе Финалната четворка на надпреварата.

Барселона финишира на втора позиция след успех над испанските си сънародници от Валенсия с 85:71 (24:21, 27:25, 21:15, 13:10). Каталунците завършиха с 23 победи и 11 загуби, колкото събра и третият Реал Мадрид. С 18 точки и 4 борби се отличи Никола Миротич.

Отборът на Партизан подпечата шестото място с домакински успех над гръцкия Панатинайкос с 83:81 (18:26, 21:19, 19:21, 25:15) в сръбската столица Белград, а в Турция шампионът Анадолу Ефес победи Монако с 87:72 (23:16, 18:23, 19:15, 27:18) за край на участието си в турнира на 11-ата позиция в класирането.

Източник: Кремена Младенова, БТА