Олимпийският шампион САЩ – един от основните претенденти за титлата на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините, претърпя поражение от Литва със 104:110 (12:31, 25:23, 28:17, 39:39) в последния си мач от група J от втората групова фаза на първенството в Манила. И двата състава вече си бяха гарантирали място на четвъртфиналите. Победата е трета за литовците над САЩ след тези през 1998-а и 2004 година.

Американците, който завършиха на седмо място на последното Световно първенство, през 2019-а година отстъпиха пред Франция, а след това загубиха и от Сърбия. Сега на пътя на САЩ, който приключи втори в групата с актив 1-4, на четвъртфиналите застава Италия, а непобеденият до момента отбор на Литва  завърши на върха в класирането (5-0) и ще играе срещу сърбите.

Литва започна отлично срещата и след силно първо полувреме водеше с със 17 точки 54:37 на почивката. Баскетболистите на САЩ навакса малко от изоставането си в третата част и преди последните 10 минути изоставаха със 7 точки – 65:71. В много резултатна четвърта четвърт, завършила при 39:39, литовците удържаха опитите на американците за обрат. Те надделяха в борбата под коша (43-27) и вкараха 14 тройки от 25 опита.

Вайдас Кариниаускас реализира 15 точки и 4 борби за успеха, а Миндаугас Кузминскас добави 14 точки. Йонас Валанчунас се включи с 12 точки и 7 борби, докато Тадас Седекерскис завърши с 11 точки и 11 борби. За САЩ най-резултатен бе Антъни Едуардс с 35 точки, а Джейлън Брънсън и Микал Бриджис вкараха по 14.

На трето и четвърто място в групата се наредиха съответно Черна гора (3-2) и Гърция (2-3).

Сърбия си осигури за четвърти пореден път място в топ 8 на световно първенство по баскетбол за мъже след успех над Доминиканска република със 112:79 (29:15, 27:20, 31:18, 25:26) в последния си мач от група I в Манила. Сърбите не оставиха съмнения в превъзходството си, а в един момент поведоха с цели 38 точки. Те събраха актив 4-1 на второ място в групата след Италия, докато Пуерто Рико и Доминиканската република заеха съответно трета и четвърта позиция с по три успеха от пет срещи.

Богдан Богданович поведе съотборниците си с 20 точки и 5 асистенции, а за Доминиканската република Карл-Антъни Таунс вкара 25 точки и овладя 7 борби.

Отборът на Канада отстрани световния и европейски шампион Испания и се класира за четвъртфиналите. Канадците постигнаха успех с 88:85 (21:21, 17:27, 23:25, 27:12) в среща от група L след страхотна четвърта част. Така те оглавиха подреждането с четири успеха от пет мача и ще се изправят срещу Словения на четвъртфиналите, а вторият Латвия ще играе с Германия. Испания и Бразилия финишират с баланс 3-2 съответно на трето и четвърто място.

Испанците дръпнаха с 48:38 на почивката след по-добра втора четвърт. Последва оспорвано второ полувреме, в което Испания държеше водачеството до минута и 19 секунди преди края, когато Дилън Брукс изравни за 80:80 след точна стрелба от далечна дистанция. Шей Гилджъс-Алекзандър отбеляза кош и два наказателни удара за аванс от 4 в полза на Канада и до голяма степен реши изхода от мача, той като Испания не успя да стигне до обрат в последните секунди.

С класирането си на четвъртфиналите Канада се присъедини към САЩ и си осигури квота за Олимпийските игри в Париж догодина.

Гилджъс-Алекзандър допринесе с 30 точки, 4 борби и 7 асистенции за победата, а за испанския тим Уили Ернангомес отбеляза 25 точки и овладя 6 борби.

Германия продължава без поражение на Световното първенство след като се наложи над Словения със 100:71 (11:25, 27:9, 30:18, 32:19) и оглави група К в Окинава с пет победи. И двата отбора вече си бяха осигурили класиране на четвъртфиналите. Словенците допуснаха първа загуба и приключиха на второ място с актив 4-1. В класирането в групата следват Австралия (3-2) и Грузия (2-3).

След по-слаба първа част Германия имаше преимущество през по-голяма част от срещата, а в края вдигна разликата до 32 точки.

Денис Шрьодер се отличи с 24 точки, 2 борби и асистенции за победителите, а Лука Дончич завърши с 23 точки, 6 борби и 6 асистенции за Словения.

Четвъртфиналите ще се играят на 5 и 6 септември, полуфиналите са насрочени за 8 септември, а мачовете за титлата и бронзовите медали – за 10 септември.