Чехия спечели първия елиминационен мач на европейското първенство по баскетбол за жени със 79:76 (22:22, 19:20, 20:19, 18:15) срещу Гърция и се класира на четвъртфиналите на турнира.

В следващата фаза чехкините ще се изправят победителя от група „D“ Унгария.

Мачът от осминафиналите бе равностоен и последната част започна с равенство 61:61. Гъркините взеха първи преднина с две точни стрелби от нарушение на Елена Цинеке, но Чехия изравни с кош на Вероника Спирова. Петра Холешинска пък вкара за 65:63, а в последвалата защита Доминика Паурова спечели борба под коша и сама завърши атаката за четири точки преднина. В края гъркините се доближиха на три точки, а Пинелопи Павлупулу не успя да вкара тройка със сирената.

Холешинска се отчете с 19 точки за победителките и записа осем асистенции. Най-резултатни обаче бяха гръцките баскетболистки Мариела Фасула с 26 точки и Артеми Спану с 22. Фасула записа „дабъл-дабъл“ с 13 борби, а Елеана Христинаки завърши с 11 точки и десет борби.

По-късно днес Черна гора и Италия ще излъчат съперника на Франция на четвъртфиналите. БТА